Nakon povijesnog zlata za svoju domovinu Majlinda Kelemendi, jedna od najboljih judašica svijeta, nije skrivala zadovoljstvo činjenicom da je mladoj državi Kosovo donijela prvo povijesno zlato, koje je razbijesnilo naše istočne susjede, frustrirane porazom Novaka Đokovića, ali koje je izazvalo oduševljenje na Kosovu, i u dobrom dijelu sportskog svijeta, neopterećenog srpskom mitologijom.
https://www.youtube.com/watch?v=5gnYhW_3OOg
Podsjetimo, sjajna sportašica svojoj zemlji je donijela zlato u kategoriji do 52 kilograma na Olimpijskim igrama u Riju, očito povijesnim za Kosovo. “Tako sam sretna, iskreno, iskreno, jesam ja došla u Rio po zlato, ali ovo je ludo. Toliko sam sretna! Zbog sebe, zbog trenera, zbog cijele moje zemlje… Ovo je prvi put da Republika Kosovo sudjeluje na Igrama, a zlato na debiju Kosova je, čini mi se, velika stvar”, rekla je ova 25-godišnjakinja, heriona Republike Kosovo, Majlinda Kelemendi.
https://www.youtube.com/watch?v=zkML6EQt95Y
Podsjetimo, radi se o djevojci rođenoj 9. svibnja 1991. godine, rodila se u Peći te jedno vrijeme imala dokumente zloglasne Miloševićeve Savezne Republike Jugoslavije. Kako je vrijeme prolazilo, a Miloševićev režim provodio etnička čišćenja na Kosovu, došlo je do ratnih sukoba i agresije Srbije na tu nekoć srpsku autonomnu pokrajinu te intervencije NATO snaga i UN-a. Kosovo je, kao rezultat svega, 17. veljače 2008. godine proglasilo samostalnost. Republiku Kosovo priznalo je jako puno država, SAD, ali i Hrvatska.
Kosovo ne samo da ima pravo nastupa na Olimpijskim igrama u Riju već će u istoj grupi s Hrvatskom nastupiti u kvalifikacijama za Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji 2018. godine.
Kelemendi je kao Albanka nastupala za reprezentaciju Albanije te je pod zastavom Albanije osvajala dvije svjetske i tri europske medalje Kada je Međunarodni olimpijski odbor primio Kosovo u svoje članstvo Kelemendi nije dvojila te je odlučila nastupiti na Olimpijskim igrama pod zastavom svoje suverene države. Kelemendi je, uz bijes Srbije, nosila zastavu Kosova na otvaranju Olimpijskih igara u Riju.
“Puno mi sve ovo znači. I ne samo meni. Ljudi, a pogotovo djeca na Kosovu, gledaju me kao heroja. Pokazala sam im da čak i nakon rata, čak i nakon što su preživijeli rat, oni mogu ostvariti nešto veliko ako to žele. Ako žele biti olimpijski prvaci, mogu, iako dolaze iz male, siromašne države”, zaključila je presretna heriona Kosova.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr