U večernjim satima u petak, 28. siječnja, diljem Hrvatske održana je tradicionalna Noć muzeja. Muzeji su otvorili svoja vrata i posjetiteljima besplatno ponudili mnoštvo zanimljivih sadržaja.
U Zagrebu noć otvorili Plenković, Kajtazi i Krklec
U Zagrebu je Noć muzeja svečano otvorio premijer Andrej Plenković, saborski zastupnik Veljko Kajtazi i predsjednica Hrvatskog muzejskog društva Vlasta Krklec. Tom prigodom otvoren je i Romski edukacijsko-kulturni centar i izložba “Tragovima romske kulture – zaslužni među nama”.
U sklopu Noći muzeja 2022 premijer Plenković obišao je likovnu izložbu Slavka Kopača (Vinkovci, 21. kolovoza 1913. – Pariz, 23. studenoga 1995.) koja prikazuje opus hrvatsko-francuskog umjetnika koji pripada vrhunskim dometima domaće i svjetske likovne umjetnosti te je snažno obilježio francusku i europsku likovnu scenu druge polovine 20. stoljeća.
Zadar – u Arheološkom muzeju predstavljen rimsku hram u Ninu
U obliku videopriloga za Noć muzeja Arheološki muzej Zadar predstavio je rimski hram u današnjemu Ninu – najveći antički hram na istočnoj obali Jadrana.
Zračne snimke, fotografije i trodimenzionalni modeli pratd obradu raznolikih tema iz prošlosti – od rimske religije i rituala do arhitektonskih značajki i povijesti arheoloških istraživanja hrama rimske Enone, piše e-zadar.
Bjelovar – sadržaji vezani uz Domovinski rat
Pod pokroviteljstvom Zajednice udruga u kulturi Grada Bjelovara i u suradnji s Likovnim udruženjem Bjelovar, Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije povodom obilježavanja Noći muzeja osmislilo je i realiziralo dva događaja. Stalni postav Domovinskog rata i Muzej Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar na Barutani bili su za posjetitelje otvoreni od 19,00 do 21,00 sat, dok je u galeriji Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar postavljena izložba radova članova Likovnog udruženja Bjelovar, uz stalnu izložbu Likovne kolonije održanu netom nakon uređenja Barutane 2001. godine, piše Bjelovar info.
– Barutana do sada nije bila otvorena u nekom redovnom radnom vremenu, već su je posjetitelji mogli obići 29. rujna u povodu obilježavanja Dana grada i Dana bjelovarskih branitelja. Sa stalnim radom na Barutani krećemo tijekom proljeća i od tada će svi posjetitelji imati priliku vidjeti djelić bjelovarske povijesti. Riječ je o multimedijskom i interaktivnom pristupu koji je jednako zanimljiv djeci, mladima i odraslima. Želimo se odmaknuti od suhoparnog prikaza muzejskih postava, jer su se vremena promijenila, odnosno modernizirala i sada cijela muzejska priča može biti puno zanimljivija. Ekrani na dodir, virtualna stvarnost, nadopuna postojećeg postava, nova operativna tehnika samo su dio novosti koje ćemo uvesti na Barutani, rekao je Marin Sabolović, predsjednik Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije.
Izvor: narod.hr/ezadar/bjelovar.info