U dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu večeras film ‘Bogdanovci između zvijezda’

Podijeli

Hrvatska udruga Benedikt u ponedjeljak, 23. svibnja 2022.g. u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu s početkom u 20 sati organizira prikazivanje dokumentarno-igranog filma “Bogdanovci između zvijezda”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Film je nastao u produkciji Amico studija prema scenariju i priči zadnjeg zapovjednika obrane Bogdanovaca, umirovljenog pukovnika HV-a Vinka Žanića Goge, a u filmu svjedoči 25 branitelja Bogdanovaca. Redatelj i producent filma je Stipe Majić-Pipe koji je i sam branitelj Vukovara.

 

Mještani legli pod gusjenice

Kako su objasnili autori, simboličko i stvarno značenje naslova filma prikaz je dviju strana: pod znakom zvijezde su nas napadali i životno ugrožavali, da bi nam na kraju zvijezde pokazale pravi put iz pakla rata uništenih Bogdanovaca, piše Radio Imotski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između zvijezda dokumentarni je film sa igrano-filmskim elementima koji opisuje stanje u selu Bogdanovci u vrijeme Domovinskog rata za neovisnost Republike Hrvatske. Bogdanovci su općina u Vukovarsko-srijemskoj županiji u kojoj je 1991. godine stanovništvo bilo gotovo 100% hrvatsko. Nakon kratkog opisa predratnog stanja, film detaljno pokriva otpor srpskoj agresiji u gotovo nemogućim uvjetima. Početkom rata JNA je htjela zauzeti poziciju Bogdanovci-Lužac-Vukovar, te 5. svibnja tenkovima žele proći kroz selo. Tamo ih zaustavljaju mještani i ne dozvoljavaju prolaz unatoč oružanim prijetnjama zapovjednika JNA. Kroz intervjue sa braniteljima Bogdanovaca opisuje se  kako su mještani legli pod gusjenice i tako blokirali prolaz tenkovima kroz mjesto i otjeral ih skupa s vojskom, izjava: „Možete kud hoćete, ali nećete kroz Bogdanovce!“.

Kukuruzni put

Za vrijeme rata, strateški je od velike važnosti bio tzv. Kukuruzni Put – jedina veza Vukovara sa svijetom. Put koji je preko Bogdanovaca vodio za Vinkovce. Arhivskim snimkama i izjavama prikazuje se kako su branitelji osiguravali put kojim su mještani sklanjali djecu i starije osobe na sigurno, među kojima je bilo i Srba. 1. listopada je neprijatelj okupirao Marince, a Bogdanovci postaju jedina „oaza“ u Vukovaskoj općini koja (uz Vukovar) pruža otpor osvajaču. Zapovjednik Vukovara „Jastreb“ nakon što sazna da će JA napasti Bogdanovce šalje šest pripradnika HOS-a u Bogdanovce sa protuoklopnim sredstvima. Istu večer na sastanku za zapovjednika zbog svojih organizacijskih sposobnosti izabran je Vinko Žanić-Gogo. Jedini sanitet organizira se u podrumu kuće gdje su se zbrinjavali, koliko je to bilo moguće, ranjeni branitelji.

Briga o ranjenicima

Jedini sanitet kojem je na čelu bila dr. Suzana Pejnović s njom su bili još dva pripadnika HOS-a studenti medicine, koji su obradili preko 120 ranjenih branitelja. Samo jedan branitelj je umro jer mu se nije moglo pomoći. Specifičnost je da je uvijek jedan brat išao u akcije i pružao pomoć na terenu. Bilo je 12 kreveta i sedam žena koje su neprekidno vodile računa o ranjenicima, hrani i higijeni. Tijekom opsade, Bogdanovci su doživjeli pet velikih napada. Već nakon prvog, mnogi su pomislili da je selo okupirano te odlaze u proboje za Vinkovce. Nadljuskim naporima branitelji uspjevaju obraniti selo. Neprijatelj je za sobom ostavio jako puno naoružanja, zolja, mitraljeza, ručnih bombi, škorpiona. Nakon pogiblje zapovjednika, nekolicina pripadnika policije napuštaju Bogdanovce – od njih petnaest, pet ih pogiba u proboju prema Vinkovcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poginulo puno civila

Poginulo je jako puno civila od bombi koje su neprijateljski vojnici bacali u podrume, dok su pljačakli njihove domove. Poginuli su zamatani u bijele plahte, dok bi im se u usta stavljala plastična bočica od vegete sa papirom na kojem su osobni podatci radi identifikacije. Bogdanovčane bi pokapali u vlastita dvorišta, a ostale na školskoj zemlji dok granate neumoljivo padaju. Zbog mogućnosti da se neprijatelji u civilu uvuku u selo, branitelji smještaju sve civile u podrum u centru sela radi sigurnosti. Također, razgovara se s obiteljima koje su tim putem izlazile iz ratne zone kroz kišu metaka i granata. Lajtmotiv dokumentarnog filma su igrane scene koje prikazuju nekolicinu branitelja kako noću, po hladnoći odlaze u proboj u velikom strahu od mina, granata i rafala. Osim toga, igranim scenama dočarava se određene ratne akcije te generalno prikazaje konfuznost cijele situacije u kojoj se čovjek mora boriti iako se cilj i pobjeda čine sve više nemogućim.

Proboj

Posljednji napad bio je iz svih smjerova i obraniti se nije moglo. Desetkovani branitelji prisiljeni su predati se pred agresorskom vojskom i četničkim para postrojbama koji ulaze s više od 1500 ljudi. Mnogi branitelji su zarobljeni, odvedeni u logore, mnogi su ubijeni. Veći dio branitelja zajedno sa civilima u sumrak napuštaju selo i odlaze u proboj prema Vinkovcima. Osim branitelja, policajaca i civila iz Bogdanovaca, iskaze za film dali su i stručnjaci – od povjesničara, političara i novinara. Tako je film ispričan ne samo kroz perspektivu „iznutra“, već i „izvana“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci