3. svibnja obilježava se Svjetski dan slobode medija
Sloboda medija na globalnom nivou najniža je u proteklih 10 godina, cenzura na internetu sve je raširenija, a privatne komunikacije se nadziru više nego ikad, rezultat je istraživanja organizacije Članak 19 (Article 19).
Hrvatska se nalazi među pet zemalja svijeta u kojima je najviše narušena sloboda medija u proteklom periodu, proizlazi iz izvještaja britanske nevladine udruge Article 19 koja se bavim slobodom izražavanja i slobodom informiranja u svijetu. Hrvatska ae našla u društvu Indije, Burundija i Jemena.
Borba protiv fake news – nova i opasna paradigma vladajućih elita
Borba protiv fake news postala je nova je i opasna paradigma europskih vladajućih elita, koje najavljuju kontrolu i reguliranje informacija na društvenim mrežama i neovisnim alternativnim portalima. Protivnici takvih mjera ističu kako se iza “nužnosti suzbijanja dezinformacija” zapravo skriva cenzura interneta i društvenih mreža. Koji su stvarni izvori fake newsa?
Je li sloboda govora i pisanja zaista ugrožena?
Američki portal Breitbart news objavio je interni Google-ov dokument u kojem se tvrdi da, zbog raznih faktora, prije svega pobjede Donalda Trumpa, ali i primjerice, jačanja nacionalnih i “protusistemskih” stranaka u Europiu, američka tradicija „slobode govore“ više nije opcija u službenoj politici tog mega poduzeća. Isto tako, sve „protusistemske“ nove stranke diljem svijeta postižu uspjehe upravo zahvaljujući nevjerodostojnosti „mainstream“ medija te mudrim korištenjem društvenih mreža i inih internetskih platformi. Google-ov je dokument naslovljen „The Good Censor“ (aluzija na „Dobrog Pastira“) te indicira na opasnost da Google, kao i ostale društvene mreže, kontroliraju glavninu internetske „online“ komunikacije.
U dokumentu se spominju dvije ideje, odnosno pristupa slobodi medija: američki pristup bezuvjetne slobode govora („free speech for democracy, not civility“) i europski koji ograničava slobodu govora zbog ‘ljudskog dostojanstva’ („favors dignity over liberty and civility over freedom“), te se razmatra mogućnost okretanja, naravno, europskom pristupu. To je posebno zabrinjavajuće uzevši u obzir činjenicu da su ti internetski giganti dosad imali ulogu „neutralnih platformi“ čiji je zadatak bio čisto administrativne naravi, a sad bi trebali postati urednici („editor“), odnosno nakladnici („publisher“), što sa sobom ne povlači samo političke konotacije uređivačke politike, već i kaznenu, odnosno građansko-pravnu odgovornost.
Što o svemu kaže bivša istraživačka novinarka Sharyl Atkinsson (radila za CNN i CBS, višestruko nagrađivana Emmy i drugim prestižnim nagradama), poznata veteranka istražiteljskog novinarstva:
*Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja. Proglašen je 1993. od strane Glavne skupštine Ujedinjenih naroda. Cilj ovog dana jest podizanje svijesti o važnosti slobode medija u svijetu.
Izvor: narod.hr