Nakon sjednice Vijeća za vanjske poslove EU-a u Bruxellesu, mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto je kazao da Europska unija ne treba sklapati sporazume s Afrikom o tome kako njihove građane prebaciti u Europu, već o tome kako mogu ostati u Africi. Ministar je naveo da bi Europa prema mađarskom stajalištu trebala pomoći afričkim zemljama da stvore prave uvjete za ostanak svojih ljudi u domovini.
Szijjarto je istaknuo da, nasuprot tome, Europska komisija pregovara sa 79 afričkih, karipskih i pacifičkih zemalja o “sporazumu o migraciji” u okviru post-Cotonuovog sporazuma. “Za nas je neprihvatljivo da se Bruxelles sprema počiniti još jednu ludost. Smatramo da je to duboko protiv europskih interesa i nastavit ćemo govoriti protiv toga i u budućnosti”, poručio je.
Szijjarto je naglasio kako je Mađarska primjerom pokazala da takav sporazum uopće nije nužan, jer je moguće osigurati sigurnost, zdravlje i gospodarski razvoj susjednih kontinenata bez dopuštanja masovnih migracija u Europu, prenosi rmx.news.
Organizirano i ubrzano mijenjanje europskih demografskih i političkih sustava
Implementacija post-Cotonuovog sporazuma, potpisanog prošle godine, ponovno se pojavila kao tema tijekom sastanka ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu. To je u osnovi manji, europski ekvivalent UN-ovog globalnog dogovora o migracijama (Marakeški sporazum), koji želi stvoriti “sigurne i redovite rute” za migracije u razvijeni svijet. Slično njemu, sporazum iz Cotonoua želi ubrzati migraciju iz Afrike i Kariba, a umjesto uglavnom spontanog, samopokretnog fenomena, ima za cilj stvoriti kontrolirani mehanizam koji bi pomogao masovnom naseljavanju građana trećeg svijeta u Europi. Na posve nedvosmislen način među svojim glavnim prioritetima navodi “mir i sigurnost, migracije i mobilnost”, ili drugim riječima, organizirano i ubrzano mijenjanje europskih demografskih i političkih sustava.
Szijjarto je planove nazvao neprihvatljivim i obećao da će im se suprotstaviti sa svojim višegradskim partnerima (Poljska, Češka, Slovačka). Baš kao i UN-ov Globalni dogovor za migracije, sporazum iz Cotonoua u potpunosti izostavlja svaku zabrinutost oko veza između migracija i društvenih napetosti, kriminala, terorizma, paralelnih društava i seksualnog nasilja.
Mađarska je Vlada s druge strane pokrenula program zajmova od 45 milijardi forinti u tri afričke zemlje, uglavnom u području upravljanja vodama. Također, u okviru tog programa realizirala je 60 projekata vrijednih 4.5 milijardi forinti, čime je pomogla pripadnicima lokalnih, uglavnom kršćanskih zajednica, da se odupru pritisku koji obično tjera ljude iz svojih domova.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/rmx.news