Mađarski diplomat upozorava: Udar u Nigeru mogao bi uništiti ‘sahelsku barijeru’ – liniju obrane Europe

Podijeli

Migracijska kriza koja se odvija u podsaharskoj Africi mogla bi uskoro doći na vrata Europe ako se uništi sahelska barijera, tvrdi glavni mađarski diplomat u toj regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Državni udar u Nigeru: Nova vlast zabranila izvoz urana i zlata u Francusku, prosvjednici pale francuske zastave

Opasnost od pucanja migracijske barijere

Pukne li migracijska barijera u području Sahela u Africi, to bi moglo biti kobno za Europu, rekao je u četvrtak za novinski portal Mandiner László Eduárd Máthé, povjerenik ministarstva vanjskih poslova Mađarske odgovoran za koordinaciju mađarske vanjske politike u podsaharskoj regiji.

”Važno je da se uhvatimo u koštac s problemom tamo gdje jest i da ne dopustimo da nas zahvati beskonačna afrička migracija. Mađarska vlada je među prvima u Europi to prepoznala”, rekao je diplomat.

Sahel je vanjska sigurnosna linija obrane

”Mađarska vlada neprestano naglašava da je Sahel vanjska sigurnosna linija obrane europskog kontinenta. Ako se ona ukine, deseci milijuna novih afričkih migranata mogli bi krenuti prema Europi. Zbog toga će Mađarska tijekom svog predsjedanja EU-om 2024. godine posebnu pozornost posvetiti zemljama Sahelske regije”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Máthé je rekao da se Sahel, koji je geografski pojas južno od Sahare, sastoji od pet zemalja: Mauritanije, Malija, Burkine Faso, Nigera i Čada, u kojima živi više od 90 milijuna stanovnika.

”Ovu regiju karakterizira prisutnost nomadskih i doseljenih naroda i dom je širokog spektra etničkih skupina. Te su razlike svakako izvor stalnih napetosti”, objasnio je. Povjerenik ističe da je također važno znati da je ta regija izuzetno siromašna, unatoč tome što je bogata prirodnim resursima.

>Džihadisti u Nigeru ubijali kršćane, spalili crkvu i oskvrnuli Presveti Oltarski Sakrament

Velik broj stanovnika otežava okolnosti

”U prošlosti je to bio razlog rijetke naseljenosti sve do 20. stoljeća kada se dogodio veliki demografski zaokret. U Čadu, na primjer, procjenjuje se da živi 25 milijuna stanovnika, dok je 1960-ih u zemlji živjelo jedva 3 milijuna ljudi. Taj trend je zajednički svim zemljama u regiji, što znači da se događa velika populacijska eksplozija”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”U isto vrijeme, te su zemlje također iznimno osjetljive na klimatske promjene i sve se oslanjaju na uvoz osnovne robe poput hrane. Sa sve većim brojem stanovnika, ovaj problem se pogoršava, što dovodi do daljnjih migracijskih pritisaka”, rekao je.

>Mario Stefanov: Islamističke revolucije namjerno se sele u Europu, a to je velika prijetnja za ljude

Problemi sjeverne Afrike mogu postati problemi EU

To je prepoznala i mađarska vlada stoga je odlučila pomoći regiji. Kao primjer, Máthé je naveo da je prije nekoliko tjedana vladino izaslanstvo posjetilo Čad kako bi procijenilo moguće posljedice izbjegličke krize koja se trenutno odvija na granici Čada i Sudana. Humanitarne posljedice eskalacije građanskog rata u Sudanu mogle bi imati vrlo ozbiljne reperkusije na sigurnost Mađarske i cijelog europskog kontinenta, piše Remix News.

”Mađarska vlada je prepoznala da je ”sudbina susjeda moga susjeda” vrlo važna, odnosno problemi koji pogađaju susjedstvo Europske unije, zemlje sjeverne Afrike, mogli bi prije ili kasnije postati problemi za Europsku uniju”, upozorio je Máthé.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci