Ukrajini treba barem 34 milijarde eura da bi opstala u 2024.

Podijeli

Ukrajini je potrebno 37,3 milijarde dolara (više od 34 milijarde eura) pomoći sljedeće godine kako bi održala financijsku stabilnost. Procjena je to Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koju je objavilo ukrajinsko ministarstvo financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pravovremeni” dolazak financijske pomoći koju su Ukrajini ponudili međunarodni partneri “od vitalnog je značaja” za održavanje gospodarstva zemlje dok traje ruska vojna agresija, rekao je ukrajinski ministar financija Serhiy Marchenko.

Ukrajina završava 2023. u stanju neizvjesnosti oko financijske pomoći koju su obećali SAD i EU. U SAD-u, novi paket financijske pomoći Ukrajini od 61,4 milijarde dolara, koji je demokratski predsjednik Joe Biden zatražio od Kongresa da odobri, još uvijek blokiraju republikanci. Zauzvrat, oni od demokrata traže pojačane mjere protiv ilegalne migracije, piše mađarski časopis Ziare, a prenosi Remix.

>Pomoć Zapada je ključna, bez nje Ukrajina ne može dobiti rat

U međuvremenu, EU također nije odobrila novi paket financijske pomoći od 50 milijardi eura za Ukrajinu u sljedeće četiri godine koji je zatražila Europska komisija, nakon što se tome usprotivila Mađarska na prošlotjednom summitu EU. Međutim, razgovori će se nastaviti i novi summit zakazan je za 1. veljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Trebamo zaustaviti rat’

Ukrajinski ministar financija rekao je da se iznos inozemne financijske pomoći koja je njegovoj zemlji potrebna iduće godine smanjio za oko 4 milijarde dolara u usporedbi s prethodnim procjenama, nakon “mjera za maksimiziranje proračunskih prihoda, aktiviranje domaćeg kreditnog tržišta” i smanjenje neke javne potrošnje.

Marčenko je naglasio da je Ukrajini potrebna strana pomoć za pokrivanje socijalnih izdataka, budući da je proračun usmjeren na pokrivanje vojnih izdataka.

>Orban nije koristio veto na pristupne pregovore, ali je blokirao odluku o 50 milijardi eura pomoći Ukrajini

Mađarski premijer Viktor Orbán nedavno je objasnio zašto blokira 50 milijardi eura Ukrajini, navodeći dva razloga: “Prvi je da žele podići još jedan zajednički kredit. Pa smo to pokušali kada smo uspostavili ovaj fond za oporavak u razdoblju Covida, koji je osnovalo 27 država članica uzimajući zajednički zajam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je jedna zemlja imala pristup ovom fondu, a druge nisu, na primjer, ne mi, morali smo priznati da ova ideja zajedničkog stvaranja novca, a onda je loša odluka ne dopustiti svima jednak pristup tom novcu. Stoga to ne bismo trebali ponoviti”.

>Mijenja li se slika rata u Ukrajini? Kako u Americi izgleda debata za ili protiv pomoći Ukrajini

Drugi razlog koji je Orbán naveo je da rat u Ukrajini jednostavno treba završiti i započeti mirovni pregovori.

“Drugi problem je reći da je situacija u Ukrajini loša. Dakle, ne bismo trebali slati više novca u rat, trebali bismo zaustaviti rat, trebali bismo imati prekid vatre i mirovne pregovore. Umjesto toga, sada žele dati novac za nastavak rata. Dakle, imali smo mnogo razloga da kažemo ne”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci