Zatražili smo komentar odvjetnika bivših pripadnika HVO-a Mate Knezovića nakon presude Ustavnog suda Republike Hrvatske kojom je odlučeno kako se bivšim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) moraju priznati prava i povlastice koje uživaju hrvatski branitelji.
Donosimo ga u cijelosti:
“Presuda je takva kakva je. Ona se prvenstveno poziva na stečena prava i pravnu sigurnost. Koja su to stečena prava o kojima govori Ustavni sud? To su prava koja proizlaze iz statusa moje stranke kao hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata. Dakle. Republika Hrvatska mu je priznala taj status i mora postupati prema njemu isto kao i prema svakom drugom hrvatskom ratnom vojnom invalidu iz Domovinskog rata, odnosno sukladno Zakonu o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te ostalim zakonima koji uređuju ti materiju. Nikakve druge “trice” ne pale. Stvar je potpuno jasna!
Republika Hrvatska mog klijenta desetljećima progoni kao zvijer. U tu svrhu progona bila je voljna obmanjivati, lagati, davati lažna obećanja, mijenjati zakone, voditi kampanje, plasirati laži sudovima i medijima. Pitam vas: Je li to jedan invalid najteže grupe zaslužio? Mnogi su podlegli i umrli u borbi za svoja prava. Ivo Lamešić nije, nego je odvažno ustrajao u traženju svojih prava.
O reakciji Ministarstva branitelja
Reakcija Ministarstva branitelja, u današnjem priopćenju, je protuzakonita. Ministarstvo branitelja u biti tumači volju Ustavnog suda iz navedene odluke. Time nastoji ponovno političkim utjecajem i moći utjecati na Visoki upravni sud i usmjeriti presudu Visokog upravnog suda u smjeru koji želi. Doduše, Visoki upravni sud je katastrofalan sud. On je sud koji redovito dobiva poništenje svojih odluka od strane Ustavnog suda Republike Hrvatke. O kakvom sudu se radi kada je taj sud već sudio u predmetu Lamešić u ovoj pravnoj stvari i poništio istovjetno rješenje Ministarstva branitelja. Dakle, radi se o presuđenoj stvari. Ipak Visoki upravni sud nema izlaza. Mora postupiti prema odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske, poništiti i odbiti žalbu Ministarstva branitelja.
Valja ponovno istaknuti da je predmet Lamešić bio ogledni spor u upravnom sporu i da je Upravni sud u Rijeci usvojio našu tužbu protiv rješenja Ministarstva branitelja. Također su i ostali ogledni sporovi u Splitu i Rijeci (a Split je sudio i zagrebačke predmete) isto završili. I takva 3 ogledna spora Visoki upravni sud se usuđuje, bez valjanog obrazloženja, poništiti. Sada im je to došlo na naplatu. U biti se Ustavni sud bavio samo manjim dijelom protuustavnih čina Ministarstva branitelja i Visokog upravnog suda. Da je išao dalje, prema našim navodima, bila bi to opća sramota. Imam osjećaj da ih je Ustavni sud na jedan način štitio, odnosno da je pokušao izbjeći pravnu sramotu napisanu u presudi Ustavnog suda i rješenju Ministarstva hrvatskih branitelja.
Igra jugokomunističke pravde
Napominjem da ćemo vrlo brzo, ako RH i dalje bude ustrajavala u ovakvom postupanju, zatražiti pomoć međunarodnih sudova i organizacija. Sramota koju Hrvatska doživljava u Kongu i Zambiji bit će lijek u odnosu na ono što će se dogoditi ako krenemo tim putem. Mi to uistinu ne želimo, no ako se Ministarstvo branitelja, Vlada ili neki sud u RH budu igrali svoje jugokomunističke pravde onda ćemo to vrlo brzo učiniti. G. Lamešić i ostali hrvatski branitelji zaslužuju poštovanje i nesmetano ostvarivanje priznatih prava, bez obzira tko o tome što mislio“, zaključuje odvjetnik Knezović.
Podsjetimo, Visoki upravni sud je tom bivšem pripadniku HVO-a odbio priznati prava i povlastice koje uživaju hrvatski ratni vojni invalidi, a ta je presuda sada poništena odlukom Ustavnog suda.
Protiv ove odluke bila su 3 ustavna suca: Lovorka Kušan, Goran Selanec i Andrej Abramović koji su napisali izdvojeno mišljenje.
Na stranicama Ustavnog suda još nije objavljena ova presuda, kao ni izdvojeno mišljenje troje sudaca koji su bili protiv.
> Dr. sc. Marijan za Narod.hr: ‘BiH je opstala zahvaljujući HVO-u i pomoći iz Hrvatske’
Vijest o presudi donio je Jutarnji list, u članku Slavice Lukić koja na tendenciozan način i nepristan način piše kako će ova odluka “imati dalekosežne i zasad nesagledive posljedice na hrvatski državni proračun”. Lukić s nezadovoljstvom piše o tome kako je Ustavni sud ovom odukom “otvorio vrata prihvaćanju i desetina ostalih identičnih ustavnih tužbi bivših pripadnika HVO-a koje čekaju na rješavanje pred tim sudom”.
Što je priopćilo Ministarstvo?
Ministarstvo hrvatski branitelja (MHB) reagiralo je na napise poručivši “kako sporna pitanja vezana uz priznavanje statusa ratnog vojnog invalida dijelu pripadnika HVO-a datiraju još iz 1996. te da geneza tog postupka ukazuje kako se to pitanje pokušavalo riješiti dugi niz godina”.
To se, tvrdi MHB, odnosi isključivo na pripadnike HVO-a su koji su već ostvarili status RVI-a, odnosno HRVI-a iz Domovinskog rata i pravo na osobnu invalidninu pod uvjetom da se u trenutku stupanja na snagu Zakona iz 2017. nalaze na redovitoj isplati osobne invalidnine priznate u upravnom postupku u RH.
”Odredba se ne može odnositi na predmetni slučaj jer Lamešić nikada nije bio na isplati osobne invalidnine u RH, nego je temeljem stradavanja korisnik osobne invalidnine u BiH, što je i Ustavni sud naveo u odluci, a jasno je kako se isto pravo ne može koristiti u dvije države”, dodaje Ministarstvo.
> Ustavni sud: Invalidi HVO-a imaju pravo na povlastice hrvatskih ratnih vojnih invalida
MHB dodaje da je Zakonom iz 2017. i Ugovorom iz 2006. predviđeno da pripadnici HVO-a kojima je priznat status ratnog vojnog invalida i osobna invalidnina u BiH imaju mogućnost ostvarivati mirovinu u RH ako im se utvrdi gubitak radne sposobnosti. Tim osobama RH isplaćuje razliku između visine mjesečnog iznosa osobne invalidnine ostvarene po pravomoćnom rješenju nadležnog tijela BiH i visine mjesečnog iznosa invalidske mirovine koju bi ostvarili po pravnim propisima u RH.
Ministarstvo naglašava da odluka Ustavnog suda ne znači da će tužitelji ostvariti traženo pravo, što se implicira objavljenim tekstom jer se tom odlukom predmet vraća Visokom upravnom sudu na ponovni postupak.
MHB dodaje da je ovaj predmet jedan od 1272 u kojima su stranke podnijele tužbe upravnim sudovima protiv rješenja Ministarstva branitelja o oglašavanju rješenja ništavim iz 2013. i ističe da su do danas zaprimili 1180 pravomoćnih presuda kojima su tužbe tužitelja odbijene.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr