Osjećate li se diskriminirano kako katolik? Evo što napraviti i kome se požaliti

Podijeli

Udruga U ime obitelji izradila je “Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2021. i 2022. godini”. U njemu su obrađeni slučajevi napada na katolike iz dvije navedene godine, a iz udruge su pozvali građane da i sami poduzmu pravne i sve druge prikladne korake koji im stoje na raspolaganju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema saznanjima udruge U ime obitelji nadležne institucije u Republici Hrvatskoj ne prikupljaju i ne obrađuju podatke o slučajevima nasilja i napada te netolerancije i diskriminacije na temelju vjeroispovijedi, kao ni o zločinima iz mržnje na temelju vjeroispovijedi te o javnom poticanju na nasilje i mržnju zbog vjerske pripadnosti, a iz kojih bi se mogle dobiti informacije koliko je bilo takvih slučajeva prema pojedinoj vjeroispovijedi u Hrvatskoj.

Izvješće možete pronaći na https://izvjesca.uimeobitelji.net/, a snimku Okruglog stola možete pogledati na https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=24_79w-aXw4&ab_channel=UImeObitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Trenutno se prikupljaju sredstva za tiskanje izvješća. Svoj doprinos možete dati OVDJE ili uplatom na žiro-račun U ime obitelji (IBAN HR5223600001102351957; SWIFT: ZABAHR2X).

Kome se možete požaliti u slučaju diskriminacije kao katolik?

Pučka pravobraniteljica

Pritužbu je moguće predati:
poštom (Savska cesta 41/3, 10 000 Zagreb)
e-mailom na info@ombudsman.hr
osobno (uz najavu i dogovor termina) u uredu u Zagrebu, Rijeci, Osijeku ili Splitu
termin zatražite putem info@ombudsman.hr ili
pozivom na 01 4851 855 (Zagreb), 051 563 786 (Rijeka), 031 628 054 (Osijek) ili 021 682 981 (Split)
uredovno vrijeme za rad sa strankama:
Zagreb – od utorka do petka od 9 do 12h
Rijeka, Osijek, Split – od utorka do četvrtka od 9 do 12h

Pritužba mora sadržavati:

ime i prezime podnositelja pritužbe ili osobe čija su prava povrijeđena
adresu stanovanja ili adresu za primanje pismena, bez obzira šaljete li pritužbu običnom ili elektroničkom poštom
okolnosti i činjenice na kojima se temelji pritužba (po mogućnosti relevantnu dokumentaciju)
informacije o tijelu koje je ugrozilo ili povrijedilo pravo
informaciju je li već korišteno pravno sredstvo i kad je podneseno
potpis podnositelja pritužbe ili potpisanu suglasnost osobe u čije ime predajete pritužbu
Osobe lišene slobode podnose pritužbu i dobivaju odgovor u zatvorenoj omotnici bez ograničenja i nadzora sadržaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pritužbu se ne plaća naknada ni upravna pristojba.

Možda će vas zanimati

Napadi na katolike u 2021.: 'Krivi' za širenje Covida-19, hajka na biskupa Košića zbog istinitih riječi, Stepinac redovito meta...

Udruga U ime obitelji izradila je “Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2021. i 2022. godini”.

Ured Vlade za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

možete im pisati na e-mail ured@uljppnm.gov.hr​
Adresa:
Mesnička ulica 23
10 000 Zagreb
Telefonska centrala:
tel: 01 4569 358
fax: 01 4569 324

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Telefon: 01/4569 416; 01/6303 836
Faks: 01/4569 628
e-mail: odbor.prava@sabor.hr; davorin.kajfes@sabor.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Udruga U ime obitelji

možete se javiti na e-mail sloboda.vjeroispovijedi@uimeobitelji.net

Zabrana diskriminacije u Republici Hrvatskoj

Ustav Republike Hrvatske u izvorišnim osnovama ističe kako je Republika Hrvatska suverena i demokratska država u kojoj se jamče i osiguravaju ravnopravnost, slobode i prava čovjeka. Najviše vrednote ustavnog poretka su: sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova, mirotvorstvo, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, očuvanje prirode i čovjekova okoliša, vladavina prava i demokratski višestranački sustav.

Nadalje, članak 14. Ustava jamči jednakost građana pred zakonom i utvrđuje kako svatko u Republici Hrvatskoj ima prava i slobode neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama. Člankom 15. Ustava posebice se jamči ravnopravnost pripadnicima nacionalnih manjina.

Ustav utvrđuje dvije institucije koje jamče provedbu Ustavom zajamčenih ljudskih prava: pučkog pravobranitelja i Ustavni sud Republike Hrvatske. Pučki pravobranitelj, koji je ujedno opunomoćenik Hrvatskog sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda, istovremeno je i središnje tijelo za suzbijanje diskriminacije, u skladu sa Zakonom o suzbijanju diskriminacije. Uz Zakon o suzbijanju diskriminacije, postoji cijeli niz zakona koji sadrže antidiskriminacijske odredbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Izvješće o napadima na Katoličku Crkvu i vjernike:’Da je riječ o nekoj manjinskoj ili drugoj skupini cijela Hrvatska bi vrištala’

Zakon o suzbijanju diskriminacije, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2009. godine, uvodi razrađenu zaštitu od diskriminacije za velik broj diskriminacijskih osnova (na osnovi rase ili etničke pripadnosti ili boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog naslijeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili spolne orijentacije) i na vrlo širokom području.

Među razlozima neprijavljivanja nalaze se neprepoznavanje nekog ponašanja kao diskriminirajućeg jer je to ponašanje svakodnevica za žrtve, neinformiranost kome se mogu obratiti za pomoć, nepovjerenje u rad institucija i nedostatak povjerenja da će se nešto promijeniti nakon prijave, strah od neizvjesnosti i duljine trajanja sudskog postupka, strah od dodatne viktimizacije i drugih neželjenih posljedica koje prijava diskriminacije može izazvati.

Možda će vas zanimati

Napadi na katolike u 2022.: Smetali su im muškarci koji mole krunicu, a što je tek donio slučaj Čavajda

Udruga U ime obitelji izradila je “Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2021. i 2022. godini”.

Poziv udruge

“Potičemo sve građane Republike Hrvatske na prakticiranje poštivanja i uvažavanja drugih i neistomišljenika, kao i na poštivanje slobode govora i slobodnog izražavanja mišljenja i uvjerenja.

Osobito je važno prepoznavanje kršenja prava vjernika katolika na slobodno javno izražavanje svoje vjere i vjerskih uvjerenja – upravo je podizanje svijesti o problemu nesnošljivosti prema katolicima u Hrvatskom društvu jedan  od razloga izrade ovog izvješća.

Osim prepoznavanja kršenja prava vjernika katolika na slobodno javno izražavanje svoje vjere i vjerskih uvjerenja, u borbi protiv blaćenja i iznošenja neistina važno je da vjernici ne računaju samo na djelovanje državnih institucija zaduženih za zaštitu ljudskih prava.

Potičemo vjernike i sve dobronamjerne građane da i sami poduzmu pravne i sve druge prikladne korake koji im stoje na raspolaganju – tako iskazuju stav da je neprihvatljivo kršenje prava vjernika, poticanje na nesnošljivost prema Katoličkoj Crkvi, širenje lažnih vijesti, diskriminacija te govor mržnje.

Pozivamo sve građane, ako imaju informacije o napadima na Katoličku Crkvu i vjernike katolike u 2023. godini, da nam se jave na elektroničku adresu: sloboda.vjeroispovijedi@uimeobitelji.net“, stoji u Izvješću.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci