“Svjetski savez mladih Hrvatska predlaže zastupnicima u Gradskoj skupštini Grada Zagreba da kao stavku proračuna za 2018. uvrste financijsko opismenjavanje mladih i da za to namijene odgovarajuća sredstva”, rekao je Luka Tripalo iz udruge SSMH.
“Prema istraživanjima PISA, OECD-a i Svjetske banke Hrvatska je pri dnu u financijskom znanju koje učenici stječu kroz obrazovni sustav, pa se nameće potreba za preispitivanjem zastupljenosti financijske problematike u nastavnim sadržajima, što je potkrijepilo i istraživanje naše Udruge”, kazala je Andreja Kotnik, voditeljica projekata u SSMH.
Kako bi se riješili ovi negativni trendovi Svjetski savez mladih Hrvatska predlaže Gradu Zagrebu da provede dvije mjere:
- tiskanje priručnika o financijskoj pismenosti za više razrede OŠ, i
- da Gradski ured za obrazovanje organizira radionice financijske pismenosti za srednjoškolce.
Financijska pismenost je jedna od temeljnih vještina potrebnih za uspješan i odgovoran život: omogućuje kvalitetno upravljanje vlastitim financijama, odgovornu potrošnju, poznavanje potrošačkih prava, sposobnost samostalnog upravljanja štednjom, ulaganjima i dugovima.
“Svjetski savez mladih smatra kako na financijsku pismenost treba gledati kao na javnu potrebu. Mladi tijekom svog osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja ne dobivaju dovoljno financijskog znanja što rezultira lošim snalaženjem na tržištu rada i u konačnici valom iseljavanja. Cilj mjera koje predlažemo je ostanak mladih u Zagrebu. Obveza grada Zagreba je prenijeti mladima konkretna znanja i vještine u području financijske pismenosti. Pozivamo zastupnike u Gradskoj skupštini da podnesu amandman na proračun za 2018. te kao stavku uvrste financijsko opismenjavanje”, rekla je Martina Papić iz udruge SSMH.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr