Zoran Stevanović, kao glavni čovjek hrvatskog ogranka FARE-a, rekao je HNS-u kako nitko iz hrvatskog FARE-a nije bio na utakmici na kojoj je vidljiva bila ustaška zastava. S druge strane, zanimljivo je da se upravo takva zastava nalazi na listi zabranjenih u FARE-inom vodiču. U nastavku donosimo zašto mu javnost baš i ne vjeruje. Tko je zapravo ovaj čovjek, i što je ranije bilo sporno oko njegovih poteza?
> Podigli ustašku zastavu: Podmetanje, namjerno nanošenje štete reprezentaciji ili nešto treće?
“Ustaše (poznate i kao “ustaše” ili “Ustaše”) je bio hrvatski fašistički pokret. Bili su uključeni u terorističke aktivnosti prije Drugog svjetskog rata i vladali dijelom Jugoslavije, štitili su ih nacisti”, navodi se u vodiču FARE uz sliku sporne zastave.
FARE se ovaj put brani – navodno nisu bili na utakmici
Delegat UEFA-e je u Rijeci u izvještaju napisao kako mu je predstavnik FARE-a poslao SMS poruku o ustaškoj zastavi, dodajući kako je on nije vidio, ali FARE-e će dati dodatan izvještaj. Iz HNS-a kažu da im je Zoran Stevanović, kao glavni čovjek hrvatskog ogranka FARE-a, rekao kako nitko iz hrvatskog FARE-a nije bio na utakmici. Navodno, bio je netko drugi tko surađuje s UEFA-om. Nije se javio HNS-u, nisu ni znali da je na stadionu, piše isti list.
Tko je Zoran Stevanović – čovjek koji tužaka hrvatske navijače?
Tko je Stevanović?
Stevanović je Riječanin na čelu udruge Korak ispred i organizacije FARE (Football Against Racism in Europe) koja je izravno povezana s UEFA-om, FIFA-om i Europskom komisijom.
Vodio je navijačka veleposlanstva na EURO-u 2008. godine te portal i vodič za navijače EURO 2008 i 2012. godine. Kako sam tvrdi, bio je sudionik europskih navijačkih kongresa u Londonu, Hamburgu, Barceloni i Kopenhagenu, a radom u civilnom sektoru bavi se petnaest godina.
Za što je zadužen?
Kao čelnik FARE-a, Stevanović je zadužen za sastavljanje izvješća koja se podnose predstavnicima UEFA-e. Oni odlučuju o kaznama domaćim nogometnim savezima. Već od ranije poznat je po svojem prijavljivanju navijača UEFA-ii na što su u više navrata upozoravali iz kluba navijača hrvatske nogometne reprezentacije ‘Uvijek vjerni’, pa mu je primjerice prije utakmice s Islandom 2013. navodno zasmetao i transparent “Zapamtite Vukovar“, te ga je dao ukloniti.
Ranije je bio u središtu pozornosti hrvatske javnosti zbog Uefine kazne Hrvatskom nogometnom savezu i hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji koja je kvalifikacijski susret protiv Italije morala igrati pred praznim tribinama.
Hrvatski nogometni savez odgovorio je u travnju 2015. na Stevanovićeve izjave u Jutarnjem listu ističući da se hrvatski partner FARE-a Zorana Stevanovića već nekoliko godina kontinuirano bavi prijavljivanjem hrvatskih navijača Uefi i uvelike je zaslužna za mnogobrojne kazne i prazne tribine na reprezentativnim utakmicama.
U sklopu akcije u 2014. godini, Stevanović je bio organizator i sudionik međunarodnog nogometnog turnira koji se održao u Surčinu, u Srbiji, na kojem je kako navode na stranicama Udruge, poslana jasna poruka da na nogometnim stadionima nema mjesta mržnji, rasizmu, nacionalizmu te ostalim oblicima diskriminacije.
FARE, Zoran Stevanović i Željko Jovanović
Prema izvješću iz Ureda za udruge, “Korak ispred” je 2011. godine samo od države dobila preko 160.000 kuna, dok je 2012. godine za svoju djelatnost nagrađena i poveljom ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Željka Jovanovića.
Prije europske nogometne smotre u Poljskoj i Ukrajini u Ministarstvu prosvjete, znanosti i sporta promoviran je Regionalni info centar iz Rijeke na čelu kojeg se nalazio Zoran Stevanović. Štoviše, u cilju toga, sam ministar Željko Jovanović s dotičnom udrugom potpisao je Povelju o suradnji, koja bi trebala obuhvaćati i otvaranje svojevrsnih navijačkih veleposlanstava u Poljskoj.
Zoran Stevanović, očito je uživao podršku i ministra Željka Jovanovića, postavio se kao arbitar koja određuje što hrvatski navijači smiju, a što ne. A njegova je “ljubav“ prema Hrvatskoj, državi u kojoj i od koje živi, tolika da mu, prema riječima Damira Vrbanovića, smeta i samo ime Vukovar, budući da je njegova udruga tražila i da se sve na čemu piše Vukovar ukloni sa stadiona, upozorio je Damir Vrbanović na HRT-u.
> Novinar Mikuličin: ‘Ustaška zastava na Rujevici klasična je namještaljka’
Tako se obljetnica pada Vukovara, prema Vrbanovićevim riječima u studenome 2013., nije mogla obilježiti na Maksimiru pred navijačima i kamerama HRT-a koje su prenosile tu utakmicu. Vrbanović je dodao i kako je Stevanović prijavio FIFA-i HNS-ovu želju da se prije utakmice održi i minuta šutnje za žrtve vukovarske tragedije.
Nisu izostajale prijave niti nakon skandiranja – U boj u boj…, upozorili su iz udruge navijača “Uvijek vjerni”.
Izvršni direktor udruge Korak ispred Zoran Stevanović u razgovoru za jedne dnevne novine kazao je kako oni nisu prijavili Šimunića. No Vrbanović je to odbacio i rekao: “Jesu, oni su prijavili Šimunića. Imam njihovu prijavu na stolu”, kazao je tada izvršni predsjednik HNS-a.
Borba za što manju kaznu
HNS priprema očitovanja UEFA-i u kojem će navesti da je na tribinama bilo 8151 gledatelj i nije se dogodio nikakav drugi incident. Smatraju da, kako su svi počinitelji jedinog incidenta pronađeni i procesuirani, nema razloga da se kazne svi ljubitelji nogometa. HNS je najavio da će počinitelje tužiti za naknadu štete.
Izvor: narod.hr